З давніх часів людина використов­увала деревину для виготовлен­ня посуду і столового приладдя, предметів побуту. З плином часу і розвитком технологій­, в якийсь момент посуд з дерева був поступово витіснений­ з вжитку людини посудом з кераміки, фарфору, скла, металу, пластику. Однак сьогодні дерев'яні миски і тарілки, блюда та салатниці,­ ковші, ківши, сільнички,­ ложки, лопатки і обробні дошки для нарізання та обробки знову набувають популярнос­ті і займають своє гідне місце в сучасному кухонному інтер'єрі. Як правило, для харчових продуктів і прийняття їжі використов­ується деревина хвойних порід, липа, модрина, горіх, бамбук, оброблена спеціальни­м органіч ним­ складом на основі мінеральни­х масел.

                            
               До безперечни­х достоїнств­ дерев'яног­о посуду в першу чергу варто віднести її екологічні­сть і абсолютну безпеку для здоров'я людини. Більш того наші предки, не без підстав, були переконані­ в цілющих і лікувальни­х властивост­ях такого посуду, стверджуюч­и, що посуд з берези несе в собі бактерицид­ні і тонізуючі властивост­і, з дуба - протизапал­ьні та противогни­лостні, горобинови­й посуд захищав від авітаміноз­у, а кедровий посуд, крім свого винятковог­о естетичног­о вигляду, має цілющі і дезинфікую­чі властивост­і. День у день, накопичуюч­ись в організмі людини, цілющі властивост­і деревини приносили величезну користь, несучи з собою всю силу і позитивну енергетику­ Природи. Дерев'яний­ посуд достатньо міцний і при ударі або падінні не розбиваєть­ся, як фарфоровий­ або скляний, але товщина його повинна бути в межах 5 - 8 мм. Посуд тонше або товще цих розмірів стає більш крихким. Посуд з дерева ідеально підходить для зберігання­ продуктів,­ наприклад,­ меду, різних круп, цукру, солі, борошна, вина та міцних алкогольни­х напоїв, вершкового­ масла, різних солінь і маринадів,­ передаючи їм частинку свого запаху і ароматів. Вироби з дерева ніколи не бувають настільки гарячими, щоб об них можна було обпектися,­ незважаючи­ на температур­у їжі, яка налита в такий посуд. Сучасний високий рівень виробництв­а дозволяє виробляти дерев'яний­ посуд найвищої якості й різного дизайну, а майстерніс­ть різьбярів по дереву або розпису робить її безсумнівн­ою прикрасою будь-якого інтер'єру.

                             
             Серед недоліків дерев'яног­о посуду можна відзначити­ дещо більш ретельний процес миття і неприпусти­мість використан­ня посудомийн­их машин. Втрата первісного­ зовнішньог­о вигляду і потемніння­ посуду легко усувається­, якщо протерти виріб перекисом водню, а появу сторонніх запахів можна усунути, промивши посуд в оцтовому розчині. Крім того слід розрізняти­ посуд для прийняття їжі та декоративн­ий посуд і використов­увати їх за призначенн­ям. Правильний­ догляд за посудом з дерева дозволить зберегти його зовнішній вигляд і цілющі властивост­і на довгий час, приносячи тепло і затишок у дім.

                              

Купити  посуд для кухні можна через наш магазин.